Zaczęło się wielkie latanie!

Szybowcowe Mistrzostwa Świata w Lesznie rozpoczęte. Formalnie stało się to w sobotę, podczas ceremonii na leszczyńskim Rynku. Faktycznie zaś w niedzielę w samo południe – wtedy z lotniska wystartował pierwszy ze 130 pilotów.

Uroczyste otwarcie mistrzostw odbyło się na Rynku Leszna. Dzięki temu uczestniczyło w nim także wielu mieszkańców miasta. Ekipy 31 krajów wkroczyły przed Ratusz wraz z Orkiestrą Dętą Miasta Leszna i mażoretkami – każda z dziewcząt niosła tabliczkę z nazwą reprezentacji. -Polska w tym roku gości aż pięć lotniczych imprez rangi mistrzostw świata, ta jest największa – mówił podczas ceremonii Bohdan Włostowski, Sekretarz Generalny Aeroklubu Polskiego i menedżer WGC. W imieniu mieszkańców ekipy powitali prezydent Leszna Tomasz Malepszy oraz Marek Lorych – wójt gminy Święciechowa, na terenie której leży płyta lotniska. -Jesteśmy stolicą i sanktuarium światowego szybownictwa i jesteśmy z tego dumni, dowodem tego jest szybowiec w logo Leszna – mówił z dumą prezydent Malepszy. Uczestnicy mistrzostw owacją powitali też Adelę Dankowską, mieszkającą w Lesznie legendę szybownictwa, zdobywczynię Medalu Lilienthala. Kolejną owację otrzymał Peter Ryder, przewodniczący Jury, kiedy wypowiedział tradycyjną  formułę „33 Szybowcowe Mistrzostwa Świata uważam za otwarte”.

Po oficjalnej części na scenie zagrała grupa rockowa „Nie strzelać do pianisty”, a piloci i ich ekipy zapełnili ogródki kawiarni i restauracji, ciesząc się urokami leszczyńskiej Starówki. Świętowanie nie było jednak długie – w niedzielę od rana wszystkich czekała ciężka praca.

Na pierwszą konkurencję mistrzostw wybrano zadania obszarowe o długości od 2 do niemal 3 godzin. Przed samym południem na niebie zaczęły pojawiać się pierwsze cumulusy i punktualnie o 12.00 pierwszy szybowiec ruszył za holującym go samolotem. Starty wyznaczono z zachodniej krawędzi lotniska na wschód, dzięki czemu mieszkańcy Leszna mogli podziwiać przelatujące nad ich głowami maszyny. Podobne widowisko czeka ich po kilku godzinach, czyli podczas powrotu z konkurencji, wieczorem zaś poznamy nazwiska pierwszych liderów klas.

Przypominamy najważniejsze adresy internetowe, gdzie można znaleźć najświeższe informacje.

Przebieg zawodów można śledzić na żywo: http://live.way.aero/wgc_leszno_2014/

oraz na: http://www.livescore.iq.pl/livescore.php

Oficjalna strona zawodów: http://www.wgc2014.hb.pl/

Wyniki poszczególnych konkurencji i klas: http://soaringspot.com/leszno2014/results/

FB: https://www.facebook.com/wgc2014leszno

Blog Gliding Team: http://gliding-team.pl/gliding-team/zawody/szybowcowe-mistrzostwa-swiata-w-lesznie-2014-klasa-18m/

Poleć znajomemu
  • gplus
  • pinterest

O Autorze

Zostaw komentarz