Wystartowały wyścigi Grand Prix w RPA

7 MISTRZOSTWA ŚWIATA w WYŚCIGACH SZYBOWCOWYCH
RPA – LOTNISKO POTCHEFSTROOM, 04-12.11.2016

INFORMACJA DOTYCZĄCA UDZIAŁU POLSKIEJ REPREZENTACJI

7 Mistrzostwa Świata w Wyścigach Szybowcowych (7th FAI World Sailplane Grand Prix – Final) będą rozgrywane w RPA na lotnisku Potchefstroom.

Program Mistrzostw:
• Ceremonia rozpoczęcia Mistrzostw 04.11.2016 (piątek) godz. 17:00
• Trening oficjalny 04-05.11.2016 lotnisko Potchefstroom
• Rozgrywanie Konkurencji 06 do 12.11.2016 lotnisko Potchefstroom
• Ceremonia Zakończenia Mistrzostw 12.11.2016 (sobota) godz. 19:00

W Potchefstroom zlokalizowana jest wytwórnia szybowców JS 1, na których będzie startowała większość zawodników.

Zawodnicy i sprzęt:
W mistrzostwach wystartuje 18 zawodników z całego Świata, którzy uzyskali prawo startu w zawodach kwalifikacyjnych rozgrywanych w roku 2015 i 2016. Mistrzostwa będą rozgrywane w klasie 18 metrowej, w której jedynym ograniczeniem jest rozpiętość skrzydeł (odległość od lewej do prawej końcówki skrzydeł), która nie może przekroczyć długości 18 metrów.

Nasza Ekipa:
Nasz kraj będzie reprezentował najbardziej utytułowany polski zawodnik Sebastian Kawa z Aeroklubu Bielsko-Bialskiego. Wystartuje na pożyczonym przez Aeroklub Polski szybowcu JS 1-18. Nasz zawodnik zakwalifikował się do mistrzostw podczas majowych zawodów kwalifikacyjnych rozegranych na rosyjskim lotnisku we Usman. Przygotowania rozpoczął od treningu w Potchefstroom w lutym tego roku, gdzie wykonał pierwsze loty w rejonie rozgrywania mistrzostw. Sebastian wyleciał z Polski 21 października. Początkowo trenował w okolicach Cape Town. Od 30 października trenował na szybowcu JS 1 -18 na lotnisku Potchefstroom.

Rys historyczny
Pierwsze Szybowcowe Mistrzostwa Świata w Wyścigach Szybowcowych były rozegrane na francuskim lotnisku Saint Auban we wrześniu 2005 roku. W dniach od 19 do 24 grudnia 2007 roku, na nowozelandzkim lotnisku Omarama odbyła się druga edycja mistrzostw. Trzecie rozegrano w Santiago de Chile w pierwszej dekadzie stycznia 2010, czwarte zorganizowali Niemcy na lotnisku Wasserkuppe w 2011 roku, piąte zorganizowali ponownie Francuzi w maju 2013 roku na Alpejskim lotnisku Sisteron a ostatnie szóste Włosi we wrześniu 2015 roku na alpejskim lotnisku Vareze niedaleko Mediolanu.
Trzy razy z rzędu (2005, 2007, 2010) tytuł Mistrza Świata we wspaniałym stylu zdobył Sebastian Kawa – kilkuletni lider światowego rankingu pilotów szybowcowych FAI. Nasz pilot latał na polskim szybowcu Diana 2. W czwartych nasz mistrz nie startował z uwagi na kłopoty sprzętowe. Mistrzem został Włoch Giorgio Galetto. W piątej edycji mistrzostw Kawa startował na Dianie 2 i zdobył srebrny medal nieznacznie ustępując w punktacji Francuzowi Didier Hauss. Ubiegłoroczne mistrzostwa pierwszy raz były rozgrywane w klasie 18 metrowej (pierwsze pięć edycji rozegrano w klasie 15 metrowej). Sebastian startował na aeroklubowym szybowcu klasy 18 metrowej ASG 29. Wywalczył brązowy medal.

Podstawowe zasady mistrzostw Grand Prix są proste i wyglądają następująco:
Jest to nowy typ zawodów, których głównym celem jest poprawa medialności sportu szybowcowego. Regulamin został zmodyfikowany w sposób pozwalający łatwiej zrozumieć istotę rywalizacji sportowej szybowników. Konkurencje będą rozgrywane przez 8 dni. Zwykle rozgrywa się jedną konkurencję jednego dnia. Zwycięzcą konkurencji będzie pilot, który pokona wyznaczoną trasę w najkrótszym czasie. (Wynik zawodnika będzie wyrażony w godzinach, minutach i sekundach). Punktacja jest zbliżona do mistrzostw w samochodowej formule 1. Zwycięzca dnia otrzyma 10 punktów za konkurencję, drugi pilot dnia 8 punktów i pozostali za każde miejsce o jeden punkt mniej aż do dziewiątego zawodnika, który otrzyma 1 punkt. Piloci zajmujący miejsca od dziesiątego w dół nie otrzymają punktów.
Mistrzem Świata będzie pilot, którego suma punktów zdobytych w poszczególnych konkurencjach będzie najwyższa.

Jak będą wyglądały konkurencje?
Organizator wyznacza trasę, która najczęściej przybiera kształt wieloboku o tym samym przebiegu i długości dla wszystkich zawodników. Odległość jest liczona od środka linii startu (o długości 5 km ulokowanej w pobliżu lotniska) przez wyznaczone punkty zwrotne do środka linii mety (o długości 0,5 km) usytuowanej na lotnisku. Minimalna długość trasy wynosi 100 km a maksymalna zależy od warunków meteorologicznych i przeważnie nie przekracza 400 km. Zawodnicy zwykle osiągają średnie prędkości na trasie od 50 do 150 km/h. Prędkość średnia jest uzależniona od umiejętności pilota, osiągów szybowca i warunków meteorologicznych. Czas jest liczony dla wszystkich od tego samego momentu (równoczesny czas startu lotnego – „Regatta Start”) zwykle 20-30 minut po starcie ziemnym ostatniego pilota. Dzięki temu pilot przecinający metę jako pierwszy zawsze będzie zwycięzcą konkurencji.

Jak będzie wyglądała oprawa medialna i gdzie można kibicować pilotom?
W najlepszej sytuacji będą kibice znajdujący się na lotnisku rozgrywania mistrzostw, którzy będą mogli obserwować rywalizację na żywo. Organizator zadbał o elementy poprawiające medialność szybownictwa. Rywalizacja pilotów na trasie poszczególnych konkurencji będzie transmitowana. Każdego dnia będzie realizowana transmisja połączona z animacją komputerową z nadajników zamontowanych na pokładzie szybowców pokazująca pozycje, wysokość, prędkość pionową i poziomą poszczególnych pilotów. Dane z szybowców będą przesyłane na lotnisko. Sympatycy szybownictwa przebywający poza lotniskiem, będą mogli oglądać rywalizację pilotów dzięki transmisji w internecie na stronie internetowej organizatora www.sgp.aero/finals2016 i na You Tube.
Jak zapowiadają organizatorzy, transmisje zwykle będą się rozpoczynały około godziny 12:00 czasu polskiego. Wszystko zależy oczywiście od pogody, która może pokrzyżować plany.

Adres organizatora:
Potchefstroom Akavlieg
PO Box 823
Stilfontein, 2550
South Africa
http://www.sgp.aero/finals2016

Poleć znajomemu
  • gplus
  • pinterest

O Autorze

Zostaw komentarz