W powietrzu barier nie ma

32 osoby z niepełnosprawnością ruchową z całej Polski rozpoczynają przygodę z lataniem szybowcem i na paralotni. Rozwiń Skrzydła to pierwszy tego typu projekt w Polsce realizowany przez Fundację im. Doktora Piotra Janaszka PODAJ DALEJ.

11 lipca rozpoczął się tygodniowy obóz paralotniowy. 7 osób przyjechało do Konina na szkolenie praktyczne, a skrzydła rozwiną na lotnisku w Kazimierzu Biskupim. Jest to już druga grupa śmiałków, która zostawi swoje wózki na ziemi, by wzbić się w powietrze.

Wśród uczestników pierwszych warsztatów były trzy kobiety. Julita Kuczkowska z Sulejowa podkreśla, że na co dzień jest zależna od innych – „W powietrzu mogę być samodzielna i wolna. Dla sprawnej osoby to jest niesamowite uczucie, a co dopiero dla osoby z niepełnosprawnością, dla której pokonanie krawężnika jest przeszkodą. Tam wysoko w niebie nie ma ograniczeń.”

Absolutnie fantastyczne uczucie! Spodziewałem się emocji, ale to jak lecą łzy – połączenie adrenaliny, radości i emocji po wylądowaniu – nie do opisania.” – wspomina Rafał Michalczyk z Warszawy od 18 lat poruszający się na wózku. Grafik komputerowy, pasjonat podróży, clubbingu, gier wideo i architektury kiedyś myślał o lataniu, ale nie sądził, że kiedykolwiek to marzenie się spełni. Teraz poczuł się wolny od jakichkolwiek barier.

Pierwsi śmiałkowie odbyli już praktyczne i teoretyczne szkolenia szybowcowe w Aeroklubie Stalowowolskim. Mają za sobą pierwsze samodzielne loty! Kolejny warsztat szybowcowy odbędzie się we wrześniu również w Stalowej Woli.

Skąd pomysł

Niepełnosprawni piloci, których sensem życia jest latanie chcieli podzielić się swoją pasją z innymi niepełnosprawnymi. Adam Czeladzki od pięciu lat lata na specjalnie dostosowanym szybowcu.
W 2011r. w RPA przeleciał 1068 km wykorzystując tylko siły natury. Nawet dla zdrowych pilotów jest to pułap często nieosiągalny. Jędrzej Jaxa-Rożen jest zapalonym paralotniarzem i pierwszym w Polsce wyszkolonym pilotem szybowcowym z paraplegią.

Jeden impuls, jedno marzenie, chęć urzeczywistnienia idei i nieopisana radość z realizacji. Przełamywanie barier i stereotypów nie jest proste ale takie działania pokazują, że tak naprawdę można wszystko. Jedyne bariery są w nas samych.

Projekt realizowany jest dzięki środkom Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych i 1% podatku.

Dodatkowych informacji udziela:
Karol Włodarczyk, tel. 507 153 267, e-mail: k.wlodarczyk@podajdalej.org.pl

* * *

Fundacja im. Doktora Piotra Janaszka PODAJ DALEJ z Konina od 2004 roku realizuje działania, dzięki którym osoby z różnym stopniem i rodzajem niepełnosprawności usamodzielniają się i żyją aktywnie. Pod stałą opieką Fundacji jest ponad 100 osób. Więcej na www.podajdalej.org.pl

Poleć znajomemu
  • gplus
  • pinterest

O Autorze

Zostaw komentarz