Relacja ze spotkania szybowników na Żarze

Zimowe spotkanie polskich szybowników – GSS Żar, 17 stycznia 2015

To już bodaj dwudziesty raz spotkali się polscy szybownicy w Górskiej Szkole Szybowcowej Żar by omawiać miniony sezon, snuć plany na sezon następny, uhonorować tych, którzy osiągnęli sukcesy w minionym roku, omawiać ciekawe zagadnienia związane z szybownictwem i tak po prostu spędzić ze sobą czas. Organizatorem spotkania był jak zwykle Jurek Kolasiński, któremu w tym roku pomagał Piotr Jarysz.

Pierwszy wykład wygłosił Zbyszek Siwik przybliżając prace meteorologa szybowcowego, następnie Łukasz Wójcik podzielił się swoimi doświadczeniami w stosowaniu prognoz meteorologicznych w lataniu wyczynowym. Równie ciekawy był wykład Sebastiana Kawy, który mówiący o jego podejściu do prognoz meteo. Następnie Jacek Bogatko omówił zagadnienia związane z bezpieczeństwem latania szybowcowego. Marek Jóźwicki podzielił się z zebranymi dorobkiem działalności Karkonoskiego Stowarzyszenia Szybowcowego. O swojej wyprawie do Namibii opowiadał Jurek Kolasiński. Adam Czeladzki przedstawił efekty pracy nad dostosowaniem szybowca JS1 do sterowania przez pilota niepełnosprawnego. W drugim referacie podzielił się swoimi doświadczeniami z latania w afrykańskich burzach. Jego spostrzeżenia były ogromnie ciekawe i warte przemyślenia.

Emocje sięgnęły zenitu gdy doszło do debaty poświęconej przyszłości CSS Leszno i GSS Żar. Moderatorem tej części obrad był Jurek Kolasiński, natomiast uczestnikami: Prezes AP: Włodzimierz Skalik, Przewodniczący Rady GSS: Marcin Prusaczyk, Przewodniczący Rady CSS: Stanisław Haczyński, Vice Przewodniczący Rady CSS: Marek Szumski. Wszyscy obecni na sali mogli się przekonać jak trudny jest to problem i ile wymaga zaangażowania i dobrej woli wielu ludzi by można było osiągnąć poprawę funkcjonowania tych dwóch ośrodków. Na zakończenie obrad wystąpił trener szybowcowej kadry narodowej Jacek Dankowski, który omówił miniony sezon szybowcowy i nakreślił plany na rok 2015. Przedstawił także korzystne zmiany w podziale przestrzeni powietrznej nad Polską.

Po obradach nastąpiło wręczenie nominacji do szybowcowej kadry narodowej. Z radością odnotowujemy, że w gronie wyróżnionych pilotów znaleźli się członkowie naszego Teamu: Łukasz Wójcik, Łukasz Grabowski i Leszek Duda. Obaj Łukasze będą reprezentować Polskę na tegorocznych szybowcowych mistrzostwach Europy (Łukasz Wójcik w klasie otwartej, a Łukasz Grabowski w klasie 15 m). Miłym akcentem ceremonii było wręczenie Jurkowi Kolasińskiemu pucharu Prezesa aeroklubu Polskiego za wykonanie najdłuższego przelotu w Polsce w roku 2014. Był to lot o długości 1020 km wykonany w dniu 6 czerwca 2014. Towarzyska część spotkania trwałą do późnych godzin nocnych. Nie ma się czemu dziwić. Wszak szybownictwo to nie tylko rywalizacja sportowa, ale przede wszystkim ogromna wzajemna przyjaźń.

JK

Z2

Prezes Aeroklubu Polskiego Włodzimierz Skalik (z mikrofonem) podczas debaty poświęconej CSS Leszno i GSS Żar, na pierwszym planie Marek Szumski – Przewodniczący Komisji Szybowcowej

 

 

Adam Czeladzki

Adam Czeladzki

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Z4

Sebastian Kawa

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Łukasz Wójcik

Łukasz Wójcik

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Anna Magdalen Mróz ubarwia obrady swoją poezją

Anna Magdalen Mróz ubarwia obrady swoją poezją

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zbyszek Siwik

Zbyszek Siwik

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Soczewka nad Beskidami

Soczewka nad Beskidami

Poleć znajomemu
  • gplus
  • pinterest

O Autorze

Zostaw komentarz