Pilot z niepełnosprawnością w „Misji Integracja”

W najbliższą sobotę zapraszamy na odcinek programu „Misja Integracja”, w którym gościć będziemy Adama Czeladzkiego, pilota szybowcowego, laureata publiczności w konkursie „Człowiek bez barier 2014”, a przede wszystkim mężczyznę zdeterminowanego do walki o swoje marzenia i gotowego, by zwyciężać. Premiera 28 lutego br. o godz. 9:00 w TVP Regionalna.

Adam Czeladzki swoją karierę lotniczą rozpoczął w 1995 roku, początkowo na motolotniach, a potem na szybowcach i samolotach. W 2009 roku uległ wypadkowi, w którym złamał kręgosłup i uszkodził rdzeń kręgowy. Jednak już rok po wypadku latał na specjalnie dostosowanym jednoosobowym szybowcu – wystartował w Szybowcowych Mistrzostwach Polski – na tym samym lotnisku, na którym się rozbił. Jako pierwszy w Polsce pilot z tak poważną niepełnosprawnością, jaką jest paraplegia wrócił do latania zawodniczego i osiąga znakomite wyniki w tej dyscyplinie. Ostatni sukces to Mistrzostwo Afryki podczas organizowanych w RPA zawodów Barron Hilton Challange 2014.

O tym, co było największym wyzwaniem, aby po wypadku raz jeszcze siąść za sterami szybowca i czy ciężko wraca się do tego, co się kochało mając pełną sprawność, Piotr Pawłowski porozmawia z Adamem Czeladzkim w najbliższym odcinku programu „Misja Integracja”.

– Jest oczywiście jakaś decyzja, którą trzeba podjąć i ją zrealizować. Czy wracamy do tego sportu, do tego co umiemy dobrze robić, czy zmieniamy całkowicie życie i zaczynamy się uczyć nowych rzeczy. Ja wybrałem tą pierwszą drogę – powiedział Adam Czeladzki.

Gość programu prócz tego, że sam lata, postanowił razem z dwójką kolegów szkolić niepełnosprawnych pilotów. Kupili dwuosobowy nowoczesny szybowiec i dostosowali go, aby mogły nim sterować osoby ze sparaliżowanymi nogami. Jak powiedział jeden z kolegów Adama Czeladzkiego: „To tak jak przywracanie na niebo orłów ze złamanym skrzydłem”.

Piotr Pawłowski i Adam Czeladzki przed programem wspólnie pozują do zdjęcia

Piotr Pawłowski, gospodarz „Misji Integracji” z gościem programu Adamem Czeladzkim

Widzowie oglądający sobotni odcinek dowiedzą się też, w jaki sposób osoba z niepełnosprawnością może zrobić licencję pilota i jakie w związku z tym są największe bariery i przeciwwskazania. W programie pokażemy pilota, który jako pierwszy mężczyzna na wózku zrobił licencję pilota szybowcowego w Polsce.

– Jestem pierwszym zjawiskiem w tym kraju, które dostało zgodę lekarską na latanie. To był bardzo ważny przełom. Latanie było marzeniem ludzkości od najdawniejszych czasów, a w przypadku osób niepełnosprawnych, to jest w ogóle kosmiczne zjawisko. Jak wiadomo, mamy w życiu mnóstwo ograniczeń, a latanie daje poczucie pełnej wolności – powiedział Jędrzej Jaxa-Rożen.

O opinię na temat Adama Czeladzkiego zapytaliśmy kpt. Janusza Więckowskiego, emerytowanego pilota, który obecnie jest instruktorem samolotowym w Aeroklubie Warszawskim. Kpt. Więckowski to niezwykle doświadczony pilot, który dotychczas wylatał 14 mln 400 tys. kilometrów. Ta odległość odpowiada 360 okrążeniom kuli ziemskiej lub 18 lotom z Ziemi na Księżyc i z powrotem.

– Bliscy mojemu sercu są nasi warszawscy piloci szybowcowi, tacy właśnie jak Adam Czeladzki, który po wielu swoich perypetiach zdrowotnych dalej jest zaangażowanym pilotem, dalej lata, ba lata… on po prostu bije pełnosprawnych ludzi w zawodach i jest od nich lepszy – powiedział kpt. Janusz Więckowski.

Prowadzący porozmawia z gościem także o jego planach na przyszłość oraz Nagrodzie Publiczności w konkursie „Człowiek bez barier 2014”, którą przyznali mu czytelnicy portalu Niepelnosprawni.pl oddając na pilota ponad 2750 głosów.


Zapraszamy do oglądania programu „Misja Integracja” w każdą sobotę o godzinie 9:00 na antenie TVP Regionalna. Powtórka w piątki o godz. 12:40.

Po emisji każdy odcinek będzie dostępny na portalu www.niepelnosprawni.pl oraz na stronie INTEGRACJI w zakładce Odcinki programu „Misja Integracja”.

Zachęcamy do korespondencji, proponowania tematów i bohaterów programu, piętnowania absurdów i dzielenia się z nami ciekawostkami. Napisz do nas:program@integracja.org


TVP Regionalna dostępna jest w sieciach kablowych oraz na platformach satelitarnych na następujących pozycjach:

NC+ – 220, Cyfrowy Polsat – 196, UPC – 320, UPC (dawne ASTER) – 102, VECTRA – 103, Multimedia Polska – 25, TOYA – 13, PETRUS – 114, INEA – 8, Sat Film – 43, PROMAX – 7

źródło: http://www.niepelnosprawni.pl/

Poleć znajomemu
  • gplus
  • pinterest

O Autorze

Zostaw komentarz