Szybowce to zaawansowane maszyny aerodynamiczne, które poruszają się w powietrzu bez wykorzystania pracy silnika. Lot bez silnika jest możliwy dzięki nieustannej zamianie wysokości na prędkość w locie ślizgowym. Jedną z miar osiągów szybowca jest jego doskonałość, czyli zdolność do efektywnej zamiany wysokości na odległość. Typowe wartości doskonałości szybowców mieszczą się w granicach od 40 do 60, czyli z jednego kilometra wysokości szybowiec jest zdolny do pokonania od 40 do 60 km. Uzupełnianie wysokości niezbędnej do kontynuowania lotu odbywa się dzięki zjawisku termiki. Każdy zna pojęcie wiatru – poziomego ruchu powietrza, ale stąpając twardo po ziemi trudno jest zauważyć, że powietrze porusza się również w pionie. W ciepłe letnie dni powierzchnia ziemi jest ogrzewana przez słońce, co powoduje odrywanie się od ziemi tzw. bąbli ciepłego powietrza, które jest lżejsze od chłodnego powietrza i unosi się do góry. Zjawisko to nazywamy potocznie termiką. W przyrodzie jednak występuje równowaga, dlatego jeśli powietrze się unosi to musi również i opadać. Zjawisko to nazywamy obszarami duszenia, które drastycznie zmniejszają doskonałość szybowca zmniejszając ją mniej więcej o połowę.

z Kawą w kominie

W szczególnych przypadkach szybowce potrafią utrzymywać się w powietrzu nawet kilkanaście godzin przelatując w tym czasie ponad 3 000 km. W polskich warunkach pogodowych czas lotu wynosi od 4 do 6 godzin, a odległości sięgają 1 000 km.

Kilka faktów na temat szybowców:

• Szybowce nie są lekkie – wyposażone w balast wodny osiągają masy od 530 kg do 850 kg,

• Szybowce nie są wolne – prędkość na odcinkach prostych wynosi od 150 km/h do nawet 300 km/h,

• Szybowce nie są prostymi maszynami – są to doskonale zaprojektowane maszyny, których ceny wahają się w granicach od 100 tyś zł do nawet 1 mln zł.

z Kawą w kominie 2

 

Infografika: Wawrzyniec Święcicki (logo24.pl)

Komentarze

  1. gby
    12 lutego 2016 at 17:05

    Ciekawy post! Szkoda tylko, ze grafiki sa male ciezko przeczytac napisy.

Zostaw komentarz