Człowiek „bez barier” – głosowanie rozpoczęte !

Z przyjemnością informujemy o zakwalifikowaniu kandydatury naszego kolegi Adama Czeladzkiego do półfinałowej 15-ki konkursu „Człowiek bez barier” organizowanego pod auspicjami Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji z siedzibą w Warszawie. Adam weźmie udział w dalszej części konkursu oraz w plebiscycie publiczności, który odbędzie się na portalu www.niepelnosprawni.pl w dniach 10-25 listopada 2014 r.

Aby zagłosować kliknij na link: http://www.niepelnosprawni.pl/ledge/x/205893 i postępuj zgodnie z instrukcją.

Adam Czeladzki codziennie udowadnia, że potrafi pokonywać bariery. Bariery finansowe, bariery strachu i niepełnosprawności. Adam dokonał niemal cudu rehabilitując się po wypadku w rok i jako pierwszy w Polsce pilot z tak poważną niepełnosprawnością jaką jest paraplegia w wyniku uszkodzonego rdzenia kręgowego powrócił do latania zawodniczego w jeszcze lepszej formie sportowej niż przed wypadkiem. Już rok po wypadku znów latał na specjalnie dostosowanym jednoosobowym szybowcu. Nauczył się sterować przebudowanym szybowcem, jednocześnie prowadząc intensywną rehabilitację. Zwalczył strach, jaki towarzyszył pierwszemu lotowi w miejscu gdzie rok wcześniej miał wypadek.

Nie zrezygnował ze swojej pasji i jest przekonany, że jego rehabilitacja przynosi efekty właśnie dzięki lataniu, które daje mu poczucie równości ze zdrowymi pilotami. Koledzy z branży mówią o nim „Prawdziwy lotnik”. Adam od początku swojego latania już jako niepełnosprawny prowadzi działalność społeczną mającą na celu umożliwienie latania większej liczbie niepełnosprawnych.

Adam jest jedynym latającym na zawodach pilotem niepełnosprawnym. Dlatego postanowił wspomagać w Polsce latanie dla osób niepełnosprawnych i zaczął szkolić niepełnosprawnych pilotów. W 2013 r. udało mu się przekonać grupę inwestorów i wraz z fundacją Avalon dokonali zakupu dwumiejscowego szybowca, przystosowanego dla niepełnosprawnych. Już 2014 r. pierwszy niepełnosprawny uczeń pilot Jędrzej Rożen-Jaxa wykonał podczas szkolenia podstawowego swoje pierwsze loty samodzielne w Stalowej Woli.

Adam walczy też o możliwość startu pilotów niepełnosprawnych w zawodach największej rangi czyli w Mistrzostwach Świata.

Sylwetka zawodnika.

Wychował się w Warszawie na Bemowie. Skończył Technikum Mechaniczne im. Konarskiego w Warszawie, a nastepnie ukończył studia na wydziale Techniki Leśnej w SGGW. W 1984 roku został Kartingowym Mistrzem Polski kat. Młodzieżowej, a rok później Kartingowym Mistrzem Polski kat. popularnej. Był członkiem reprezentacji narodowej w kartingu w latach 1986-1988. Już na studiach w 1991 rozpoczął działalność gospodarczą jako serwis samochodów Land Rover.

_DSC2518

W 1995 rozpoczął swoją karierę lotniczą, początkowo na motolotniach, a potem na szybowcach i samolotach. 17 sierpnia 2009 r. uległ wypadkowi podczas Szybowcowych Mistrzostw Polski w Grudziądzu, w którym to złamał kręgosłup i uszkodził rdzeń kręgowy. Dokładnie rok później w sierpniu 2010 roku, już jako pilot niepełnosprawny wziął udział w Szybowcowych Mistrzostwach Polski na tym samym lotnisku, na którym się rozbił.

W styczniu 2012 r. w RPA wykonał samodzielnie, jako pilot niepełnosprawny przelot zamknięty po trasie trójkąta o długości 1028,6 km. Został wyróżniony za ten wyczyn sportowy dyplomem nr 594 przez Międzynarodową Federacje Lotniczą FAI – Federation Aeronautique Internationale. Od 2013 r do dziś jest członkiem narodowej reprezentacji Polski w szybownictwie. W 2013 r. był członkiem Reprezentacji Narodowej na Szybowcowych Mistrzostwach Europy w Ostrowie Wielkopolskim gdzie zajął bardzo dobre ósme miejsce wygrywając konkurencje z najlepszymi pilotami świata.

W samym 2014 roku wział udział aż w ośmiu zawodach rangi mistrzowskiej zajmując znakomite lokaty:
Nitra Pribina Cup Słowacja – 2 miejsce
Prievidza FCC Słowacja razem z lepszymi szybowcami ASG29 – 10 miejsce
Szybowcowe Mistrzostwa Polski w klasie 15m, Piła – 3 miejsce
Top Gun Prievidza, Słowacja – 1 miejsce
Rrzed Mistrzostwa Europy Ocseny, W
gry – 5 miejsce
Mistrzostwa Słowacji, Prievidza Słowacja – 3 miejsce
Mistrostwa Polski klasy Otwartej – Stalowa Wola
Mistrzostwa Polski klasy Club – Grudzi
dz 

Poleć znajomemu
  • gplus
  • pinterest

O Autorze

Zostaw komentarz