33. SZYBOWCOWE MISTRZOSTWA ŚWIATA

INFORMACJA DOTYCZĄCA UDZIAŁU POLSKIEJ REPREZENTACJI

33. Szybowcowe Mistrzostwa Świata w klasie Standard, Club i Wielomiejscowej będą rozgrywane na fińskim lotnisku Rayskala w dniach 21.06 do 06.07.2014.

Zgłosiło się  99  pilotów z 25 krajów całego świata.

Program Mistrzostw:

  • Trening przed mistrzostwami                     14-20.06.2014 lotnisko Rayskala
  • Ceremonia rozpoczęcia Mistrzostw            21.06.2014 lotnisko Rayskala
  • Rozgrywanie Konkurencji                          22.06-05.07.2014 lotnisko Rayskala
  • Ceremonia Zakończenia Mistrzostw           06.07.2014 (niedziela) godz. 10:00 lotnisko Rayskala

Poprzednie 32 Szybowcowe Mistrzostwa świata odbyły się na argentyńskim lotnisku w Adolfo Gonzales Chavez w styczniu 2013 roku. Sebastian Kawa wywalczył tytuł Mistrza świata w klasie standard, a Jędrzej Skłodowski zdobył brązowy medal w klasie światowej.

Nasi zawodnicy będą walczyć o medale we wszystkich klasach. Skład naszej reprezentacji wygląda następująco:

l.p

Imię i nazwisko

Aeroklub

Klasa

SZYBOWIEC

TYP

Nr konk

WŁASNOŚĆ

1. Sebastian KAWA Bielsko-Bialski STANDARD Discus 2a

I

AP
2. Paweł WOJCIECHOWSKI Leszczyński STANDARD Discus 2a

Y

AP
3. Tomasz KROK Leszczyński STANDARD LS 8

LOT

AP
4. Łukasz Błaszczyk Ostrowski KLUB Jantar std 2

BL

Własny
5. Jakub BARSZCZ Orląt w Dęblinie KLUB BRAWO

BZ

AP
6.7. Janusz CENTKA Leszczyński DWUMIEJSCOWY Arcus M

CS

Pożyczony
   Mikołaj ZDUN Leszczyński

 

Kierownik ekipy: Mateusz Jędral

Kilka informacji o zawodnikach i szybowcach

Klasa Standardszybowce klasy std nie mogą posiadać urządzeń zmieniających profil skrzydła (klap) a rozpiętość skrzydeł (odległość od lewej do prawej końcówki) nie może przekraczać 15 metrów. Szybowce mogą posiadać balast wodny.

Sebastian Kawa – najbardziej utytułowany zawodnik w reprezentacji, zdobywca 9 tytułów Mistrza Świata i 5 Mistrza Europy. W latach 1999 i 2001 zdobył brązowe medale, a w 2003 roku w Nitrze wygrał Szybowcowe Mistrzostwa Świata w klasie Światowej zdobywając pierwszy tytuł Mistrza Świata. W 2006 roku we Francji w arcytrudnym rejonie francuskich Alp obronił tytuł Mistrza Świata w klasie Club. Poprzedni wywalczył w 2004 roku w równie trudnym terenie nad południową Norwegią. W sierpniu 2007 roku Sebastian obronił tytuł Mistrza Europy w klasie Club. Poprzedni zdobył w słowackiej Nitrze latem 2005 roku. Trzy razy z rzędu zdobył tytuł Mistrza Świata w Wyścigach szybowcowych – w 2005 we Francji, w 2007 w Nowej Zelandii i w 2010 w Chile. W czerwcu 2009 roku nasz pilot zwyciężył w prestiżowych wyścigach szybowcowych rozgrywanych w ramach 3 Światowych Igrzysk Lotniczych rozgrywanych w Turynie zdobywając złoty medal 3 Światowych Igrzysk Lotniczych w Turynie. W 2010 i 2013 roku wywalczył tytuł Mistrza Świata w klasie Standard kolejno na Słowacji i w Argentynie a  w 2011 roku zdobył złoty medal w klasie standard podczas Szybowcowych Mistrzostw Europy rozgrywanych na słowackim lotnisku w Nitrze. W sierpniu 2012 roku zdobył tytuł Mistrza Świata w klasie 15 metrowej podczas mistrzostw rozgrywanych w Teksasie. Największej sztuki dokonał w 2013 roku, kiedy poza tytułem mistrza świata w klasie standard zdobył złoty medal mistrzostw Europy w klasie 18 metrowej (Vinon, Francja) i w klasie Standard (Ostrów, Polska). W 2014 roku po heroicznej walce zdobył srebrny medal w Mistrzostwach świata w Wyścigach Szybowcowych (Sisteron, Francja).  Jest Rekordzistą Świata i Polski. Posiada na swoim koncie wiele medali Mistrzostw Polski. Od długiego czasu znajduje się w bardzo wysokiej formie zawodniczej. Sebastian będzie latał na znanym sobie aeroklubowym szybowcu Discus 2a.

Paweł Wojciechowski – wielokrotny medalista mistrzostw Polski – w tym Mistrz Polski w klasie standard (2011).   W 2013 roku zdobył brązowy medal podczas mistrzostw Europy w klasie standard rozgrywanych w Ostrowie. Bardzo ambitny i pracowity. Zawodnik robiący duże postępy zwłaszcza w klasie Standard. Wnoszący wiele spokoju i radości w grupie. Potknięcie podczas jednej konkurencji w ostatnich mistrzostwach świata zmobilizowało Pawła do ciężkiej pracy. Wyniki uzyskane we wszystkich tegorocznych startach wskazują na wysoką formę zawodniczą naszego pilota. W mistrzostwach będzie startował na aeroklubowym szybowcu Discus 2a.

Tomasz Krok –  Drugi Wicemistrz Europy w klasie Club (2011). Przez cały miniony i obecny sezon bardzo sumiennie trenował realizując program przygotowań do mistrzostw. Podczas większości startów zajmował wysokie lokaty. Wielokrotny medalista mistrzostw Polski. Doświadczony zawodnik, specjalizujący się w klasie Club. Dobre wyniki i duże doświadczenie spowodowały, że w tym roku pierwszy raz wystartuje w klasie standard. W poprzednich mistrzostwach świata wielokrotnie plasował się bardzo blisko pozycji medalowych. Znajduje się w wysokiej formie zawodniczej. W mistrzostwach będzie startował na aeroklubowym szybowcu LS 8.

Klasa Club – ideą tej klasy jest duża dostępność starszych szybowców. Są to szybowce klasy  Std i 15 metrowej starszej generacji, które latają bez balastu wodnego. Różnice osiągów są niwelowane współczynnikami wyrównawczymi.  

Łukasz Błaszczyk – przedstawiciel młodego pokolenia utalentowanych zawodników. Debiutant w Mistrzostwach świata. W ostatnim czasie wykazał się wysokim wzrostem formy zawodniczej, co przejawiało się bardzo dobrymi miejscami w zawodach i mistrzostwach rozgrywanych w całym okresie przygotowawczym. Podczas Mistrzostw Europy rozgrywanych na lotnisku w Ostrowie w 2013 roku zdobył brązowy medal w klasie Club. Kilkukrotny medalista mistrzostw Polski. Bardzo ambitny, opanowany, spokojny i konsekwentny w działaniu. Potrafi kreować dobrą atmosferę w zespole. Posiada wysoki poziom wiedzy teoretycznej z zakresu szybownictwa.  Dysponuje własnym dobrze przygotowanym szybowcem klasy klub Jantar std 3.

Jakub Barszcz – kolejny przedstawiciel młodego pokolenia utalentowanych zawodników. Podobnie jak Łukasz wykazał się w ostatnim czasie wzrostem formy zawodniczej. Systematycznie poprawia swoje wyniki podczas kolejnych startów. Podczas Mistrzostw Europy rozgrywanych na lotnisku w Ostrowie w 2013 roku zdobył srebrny medal w klasie Club. Kilkukrotny medalista mistrzostw Polski. Pogodny i ambitny oraz konsekwentny w działaniu. W mistrzostwach będzie startował na aeroklubowym szybowcu klasy Club Brawo.

Klasa Wielomiejscowa 20m – to najmłodsza klasa  mistrzostw. Mistrzostwa w tej klasie zastąpiły klasę światową i będą rozgrywane pierwszy raz. Do startu dopuszczone są szybowce posiadające co najmniej miejsca dla dwóch pilotów a rozpiętość skrzydeł nie może przekraczać 20m. Przez całe zawody musi startować dwuosobowa załoga. Jakiekolwiek zmiany pilotów są niedopuszczalne.

Janusz Centka  – najbardziej doświadczony pilot reprezentacji i jeden z bardziej utytułowanych zawodników w polskiej kadry. Na swoim koncie posiada 3 tytuły Mistrza Świata i 3 tytuły Mistrza Europy oraz kilka medali srebrnych i brązowych mistrzostw świata i Europy. W 2009 roku został Mistrzem Europy w klasie dwumiejscowej. Były to pierwsze mistrzostwa rozgrywane w tej klasie. Na mistrzostwach świata w 2008 roku wywalczył srebrny medal w klasie 15 metrowej. Doskonale potrafi wykorzystać walory szybowców klasy dwumiejscowej. Wykazuje bardzo profesjonalne podejście do treningu i przygotowań przed najważniejszymi zawodami. Jest doskonale zorganizowany i konsekwentny w działaniu. Posiada wysokie umiejętności analityczne. Będzie latał w załodze z Mikołajem Zdunem. Największym sukcesem Mikołaja jest srebrny medal zdobyty podczas Mistrzostw Europy w klasie światowej rozgrywanych w 2011 roku na Litwie. Będzie to pierwszy start naszego pilota w mistrzostwach świata.

Nasza pozycja w świecie

Dzięki znakomitym wynikom naszych zawodników w ostatnich latach, Polska zajmuje obecnie pierwsze miejsce w Światowym rankingu szybowcowym. Indywidualnie Prowadzi nasz zawodnik Zbigniew Nieradka. Drugi jest Sebastian Kawa. W rankingu sklasyfikowano ponad  5000 pilotów z 39 krajów całego świata Pozostali nasi reprezentanci  w światowym rankingu pilotów szybowcowych, zajmują następujące miejsca:

27 Paweł Wojciechowski

47 Tomasz Krok

51 Łukasz Błaszczyk

62 Jakub Barszcz

156 Mikołaj Zdun

256 Janusz Centka

Więcej informacji na stronie internetowej organizatora: http://www.wgc2014.fi
Wyniki można śledzić na stronie: http://soaringspot.com/wgc2014/results/

Kontakt:

Informacji na temat zawodników i zawodów udziela Kierownik Ekipy Mateusz Jędral tel. +358465562952 (do 06.07.2014)

Poleć znajomemu
  • gplus
  • pinterest

O Autorze

Zostaw komentarz