Leszno szybowcową stolicą świata

Na leszczyńskim lotnisku ruszają 33 Szybowcowe Mistrzostwa Świata. Bierze w nich udział prawie 130 pilotów z 31 krajów i 6 kontynentów. Zmagania o tytuły mistrzów klasy otwartej, 15- i 18-metrowej rozpoczynają się w niedzielę 27 lipca i potrwają do 9 sierpnia.

Leszno gości najlepszych szybowników już po raz czwarty – poprzednie edycje Mistrzostw Świata odbyły się w 1958, 1968 i 2003 roku. Obecna, 33 edycja mistrzostw obejmuje trzy klasy szybowcowe: 15-, 18-metrową oraz otwartą (nazwy klas pochodzą od maksymalnej rozpiętości skrzydeł szybowców, klasa otwarta nie ma żadnych ograniczeń poza maksymalną wagą szybowca 850 kg).

Mistrzostwa odbywają się co dwa lata – ich poprzednia edycja miała miejsce w 2012 roku w Uvalde (USA). Tryumfowali w nich Polacy: Sebastian Kawa zdobył złoty medal w klasie 15-metrowej a Zbigniew Nieradka w klasie 18-metrowej. Kawa w Lesznie będzie bronił tytułu, niestety Nieradka nie bierze udziału w mistrzostwach. Mistrzem Świata w klasie otwartej jest zaś Francuz Laurent Aboulin, również obecny na zawodach w Lesznie.

W Mistrzostwach Świata bierze udział 128 pilotów z 31 krajów i 6 kontynentów. Wielu z nich jest w Lesznie już od połowy lipca – brali udział w nieoficjalnym, a potem oficjalnym treningu, zapoznając się z lokalnymi warunkami i konkurencjami.

Polską ekipę tworzy siedmiu pilotów: w klasie 15-metrowej wystartują poza Sebastianem Kawą Jacek Flis i Łukasz Grabowski, w klasie 18-metrowej Karol Staryszak i Łukasz Wójcik, natomiast w klasie otwartej Witold Czarnik i Janusz Centka. Ten ostatni jest trzykrotnym Mistrzem Świata, a jako członek Aeroklubu Leszczyńskiego broni honoru gospodarzy.

Polacy kierowani przez Jacka Dankowskiego są niewątpliwie bardzo mocną ekipą, jednak konkurencja jest bardzo silna, również ze względu na bardzo zaawansowane technologię. Pasjonaci lotnictwa mogą bowiem na leszczyńskim lotnisku zobaczyć najnowsze konstrukcje płatowców z całego świata, wyposażone na przykład w tak nietypowe urządzenia jak… silnik odrzutowy w szybowcu.

Uroczystość otwarcia Szybowcowych Mistrzostw Świata odbędzie się w sobotę 26 lipca o 18.00 na Rynku w Lesznie. Właściwe zawody ruszają w niedzielę i potrwają do 9 sierpnia, kiedy to wieczorem powinniśmy poznać nowych Mistrzów Świata.

Jarek Adamek

Poleć znajomemu
  • gplus
  • pinterest

O Autorze

Zostaw komentarz