18. ME w Rieti rozpoczęte

18 Szybowcowe Mistrzostwa Europy w klasie Standard, 15 metrowej i Club będą rozgrywane na włoskim lotnisku Rieti w dniach 02 do 15.08.2015 roku.

Zgłosiło się 68 pilotów z 16 krajów całej Europy, plus 2 Nowozelandczyków, którzy będą startować poza konkursem. Mistrzostwa będą rozgrywane w ekstremalnie trudnym terenie górskim Apeninów. Pogoda zmienia się bardzo dynamicznie i występują trudno przewidywalne zjawiska pogodowe utrudniające zawodnikom podejmowanie trafnych decyzji. Znajomość specyfiki pogodowej i rejonu rozgrywania mistrzostw będzie odgrywała decydującą role.

Program Mistrzostw:

  • Trening przed mistrzostwami       07-01.08.2015 lotnisko Rieti
  • Ceremonia rozpoczęcia Mistrzostw       08.2015 Rieti
  • Rozgrywanie Konkurencji             03 – 14.08.2015 lotnisko Rieti
  • Ceremonia Zakończenia Mistrzostw 08.2015 (sobota) lotnisko Rieti

Poprzednie 17 Szybowcowe Mistrzostwa Europy były rozgrywane na francuskim lotnisku w Vinon i Ostrowie Wielkopolskim. W klasie Otwartej, 15 i 18 metrowej odbyły się w Vinon w czerwcu 2013 roku. Polskę reprezentowało 2 zawodników w klasie 18 metrowej. Wygrał Sebastian Kawa z Aeroklubu Bielsko-Bialskiego. W Ostrowie rywalizowano w klasie Standard, Club i Wielomiejscowej 20m. Nasi reprezentanci uzyskali największy sukces w historii polskiego szybownictwa zdobywając 5 medali. W klasie Standard Polacy zdobyli 3 pierwsze miejsca. Wygrał Sebastian Kawa z Aeroklubu Bielsko-Bialskiego, drugi był Łukasz Wójcik z Aeroklubu Włocławskiego a trzeci Paweł Wojciechowski z Aeroklubu Leszczyńskiego. W klasie Club drugi był Jakub Barszcz z Aeroklubu Orląt w Dęblinie a trzeci Łukasz Błaszczyk z Aeroklubu Ostrowskiego. Nasz zespół zdobył pierwsze miejsce w klasyfikacji zespołowej.

W Rieti nasi zawodnicy będą walczyć o medale w dwóch klasach. Skład naszej reprezentacji wygląda następująco:

l.p Imię i nazwisko Aeroklub Klasa SZYBOWIEC
TYP Nr konk WŁASNOŚĆ
1.   Łukasz GRABOWSKI Włocławski 15m Diana 2 L AP
2.   Jędrzej SKŁODOWSKI Kujawski 15m Diana 2 RP Pożyczony
3.   Łukasz BŁASZCZYK Ostrowski Standard Discus 2a I AP
4.   Przemysław BARTCZAK Włocławski Standard LS 8 AJ Własny

 

Kierownik ekipy: Andrzej Czop

Kilka informacji o zawodnikach i szybowcach

Klasa 15 metrowaszybowce klasy 15 metrowej mogą posiadać urządzenia zmieniające profil skrzydła (klapy). Rozpiętość skrzydeł (odległość od lewej do prawej końcówki) nie może przekraczać 15 metrów. Szybowce mogą posiadać balast wodny. Pierwsze mistrzostwa świata w tej klasie były rozegrane w 1978 roku a mistrzostwa Europy w 1982 roku.

Łukasz Grabowski – Jeden z młodszych zawodników kadry. W swoim dorobku posiada tytuł wicemistrza świata Juniorów w klasie Standard (2011). Łukasz to dobrze zapowiadający się zawodnik najmłodszego pokolenia pilotów szybowcowych. Spokojny i opanowany, posiadający dużą wiedzę teoretyczną. Charakteryzuje się wysoką kulturą techniczną. Łatwo adoptuje się do nowych warunków zewnętrznych. W mistrzostwach będzie startował na pożyczonym szybowcu klasy 15 metrowej Diana 2.

Jędrzej Sklodowski – Kolejny przedstawiciel młodego pokolenia utalentowanych zawodników. Mistrz Europy w klasie światowej (2009). Brązowy medalista mistrzostw świata w klasie światowej (2013), Wicemistrz Polski w klasie standard (2011). Spokojny i opanowany, posiadający dużą wiedzę teoretyczną z różnych dziedzin związanych z szybownictwem. Łatwo adoptuje się do zmiennych warunków zewnętrznych. Posiada największe doświadczenie w trudnym rejonie rozgrywania mistrzostw co powinno być atutem podczas tegorocznego startu. W mistrzostwach będzie startował na aeroklubowym szybowcu klasy 15 metrowej Diana 2.

Klasa Standardszybowce klasy std nie mogą posiadać urządzeń zmieniających profil skrzydła (klap) a rozpiętość skrzydeł (odległość od lewej do prawej końcówki) nie może przekraczać 15 metrów. Szybowce mogą posiadać balast wodny. Pierwsze mistrzostwa świata w tej klasie były rozegrane w 1958 roku a mistrzostwa Europy w 1982 roku.

Łukasz Błaszczyk – przedstawiciel młodego pokolenia utalentowanych zawodników. W ostatnim czasie wykazał się wysokim wzrostem formy zawodniczej, co przejawiało się bardzo dobrymi miejscami w zawodach i mistrzostwach rozgrywanych w całym okresie przygotowawczym. Podczas Mistrzostw Europy rozgrywanych na lotnisku w Ostrowie w 2013 roku zdobył brązowy medal w klasie Club. Kilkukrotny medalista mistrzostw Polski. Bardzo ambitny, opanowany, spokojny i konsekwentny w działaniu. Posiada wysoki poziom wiedzy teoretycznej z zakresu szybownictwa. Będzie startował na aeroklubowym szybowcu Discus 2a.

Przemysław Bartczak – Doświadczony zawodnik Kadry. Start w mistrzostwa Europy w klasie światowej (2007) zakończył na 2 miejscu. W 2008 roku startował w Szybowcowych mistrzostwach świata w klasie światowej w Rieti kończąc na 10 miejscu. Medalista mistrzostw Polski. Systematycznie poprawia swoje wyniki podczas kolejnych startów. Od kilku lat specjalizuje się w klasie Standard. Posiada analityczny umysł. W mistrzostwach będzie startował na własnym szybowcu klasy Standard LS 8.

Nasza pozycja w świecie

Dzięki znakomitym wynikom naszych zawodników, Polska od 2 lat zajmuje pierwsze miejsce w Światowym rankingu szybowcowym. Francja jest na drugim a Niemcy na trzecim miejscu. W klasyfikacji indywidualnej prowadzi nasz zawodnik Sebastian Kawa. Trzeci jest Karol Staryszak. W rankingu sklasyfikowano ponad 5000 pilotów z 39 krajów całego świata Pozostali nasi reprezentanci w światowym rankingu pilotów szybowcowych, zajmują następujące miejsca:

51 – Łukasz Błaszczyk

84 – Jędrzej Skłodowski

222 – Łukasz Grabowski

242 – Przemysław Bartczak

Więcej informacji na stronie internetowej organizatora: http://www.spr.aero/faiegc2015 oraz na <https://www.facebook.com/Szybowcowa.Kadra.Narodowa> i < http://skn.szybowce.pl>

Kontakt:

Informacji na temat zawodników i zawodów udziela Kierownik Ekipy Andrzej Czop tel. tel +48501867204 i Trener Jacek Dankowski tel. 536364021

Poleć znajomemu
  • gplus
  • pinterest

O Autorze

Zostaw komentarz