EGC 2015 Ocseny, Węgry

18 SZYBOWCOWE MISTRZOSTWA EUROPY
W KLASIE OTWARTEJ, 18 METROWEJ I WIELOMIEJSCOWEJ 20M
OCSENY – WĘGRY, 12 do 25.07.2015

INFORMACJA DOTYCZĄCA UDZIAŁU POLSKIEJ REPREZENTACJI

18 Szybowcowe Mistrzostwa Świata w klasie Otwartej, 18 metrowej i Wielomiejscowe 20m będą rozgrywane na węgierskim lotnisku w Ocseny w dniach 12 do 25.07.2015 roku.

Zgłosiło się 85 pilotów z 20 krajów całej Europy, plus 2 Japończyków, którzy będą startować poza konkursem.

Program Mistrzostw:

  • Trening przed mistrzostwami       06-11.07.2015 lotnisko Ocseny
  • Ceremonia rozpoczęcia Mistrzostw       07.2015 lotnisko Ocseny
  • Rozgrywanie Konkurencji             13 – 24.07.2015 lotnisko Ocseny
  • Ceremonia Zakończenia Mistrzostw 07.2014 (sobota) lotnisko Ocseny

Poprzednie 17 Szybowcowe Mistrzostwa Europy były rozgrywane na francuskim lotnisku w Vininon i Ostrowie Wielkopolskim. W klasie Otwartej, 15 i 18 metrowej odbyły się w Vinon w czerwcu 2013 roku. Polskę reprezentowało 2 zawodników w klasie 18 metrowej. Wygrał Sebastian Kawa z Aeroklubu Bielsko-Bialskiego. W Ostrowie rywalizowano w klasie Standard, Club i Wielomiejscowej 20m. Nasi reprezentanci uzyskali największy sukces w historii polskiego szybownictwa zdobywając 5 medali. W klasie Standard Polacy zdobyli 3 pierwsze miejsca. Wygrał Sebastian Kawa z Aeroklubu Bielsko-Bialskiego, drugi był Łukasz Wójcik z Aeroklubu Włocławskiego a trzeci Paweł Wojciechowski z Aeroklubu Leszczyńskiego. W klasie Club drugi był Jakub Barszcz z Aeroklubu Orląt w Dęblinie a trzeci Łukasz Błaszczyk z Aeroklubu Ostrowskiego. Nasz zespół zdobył pierwsze miejsce w klasyfikacji zespołowej.

W tym roku nasi zawodnicy będą walczyć o medale we wszystkich klasach. Skład naszej reprezentacji wygląda następująco:

l.p Imię i nazwisko Aeroklub Klasa SZYBOWIEC
TYP Nr konk WŁASNOŚĆ
1.   Sebastian KAWA Bielsko-Bialski 18m ASG 29 PL AP
2.   Krzysztof ŁUNIEWSKI Warmińsko-Maz 18m ASG 29 EI Własny
3.   Tomasz KROK Leszczyński 18m ASG 29 LU Pożyczony
4.   Łukasz WÓJCIK Włocławski Otwarta JS 1C-21 JET Pożyczony
5.   Adam CZELADZKI Warszawski Otwarta JS 1C -21 GOL Własny
5.6. Jakub BARSZCZChristoph MATKOWSKI Orląt w DęblinieGliwicki Wielomiejscowa 20m ASG32EI EL Pożyczony
7.8. Janusz CENTKAPaweł WOJCIECHOWSKI LeszczyńskiLeszczyński Wielomiejscowa 20m ARCUS M CS Pożyczony

Kierownik ekipy, trener: Jacek Dankowski

Kilka informacji o zawodnikach i szybowcach

Klasa 18 metrowaszybowce klasy 18 metrowej mogą posiadać urządzenia zmieniające profil skrzydła (klapy). Rozpiętość skrzydeł (odległość od lewej do prawej końcówki) nie może przekraczać 18 metrów. Szybowce mogą posiadać balast wodny. Pierwsze mistrzostwa świata w tej klasie były rozegrane w 2001 roku a mistrzostwa Europy w 2002 roku. Jest to jedna z młodszych i zarazem najszybciej rozwijająca się klas mistrzostw.

Sebastian Kawa – najbardziej utytułowany zawodnik w reprezentacji, zdobywca 10 tytułów Mistrza Świata i 5 Mistrza Europy. W latach 1999 i 2001 zdobył brązowe medale, a w 2003 roku w Nitrze wygrał Szybowcowe Mistrzostwa Świata w klasie Światowej zdobywając pierwszy tytuł Mistrza Świata. W 2006 roku we Francji w arcytrudnym rejonie francuskich Alp obronił tytuł Mistrza Świata w klasie Club. Poprzedni wywalczył w 2004 roku w równie trudnym terenie nad południową Norwegią. W sierpniu 2007 roku Sebastian obronił tytuł Mistrza Europy w klasie Club. Poprzedni zdobył w słowackiej Nitrze latem 2005 roku. Trzy razy z rzędu zdobył tytuł Mistrza Świata w Wyścigach szybowcowych – w 2005 we Francji, w 2007 w Nowej Zelandii i w 2010 w Chile. W czerwcu 2009 roku nasz pilot zwyciężył w prestiżowych wyścigach szybowcowych rozgrywanych w ramach 3 Światowych Igrzysk Lotniczych rozgrywanych w Turynie zdobywając złoty medal 3 Światowych Igrzysk Lotniczych. W 2010 i 2013 roku wywalczył tytuł Mistrza Świata w klasie Standard kolejno na Słowacji i w Argentynie a w 2011 roku zdobył złoty medal w klasie standard podczas Szybowcowych Mistrzostw Europy rozgrywanych na słowackim lotnisku w Nitrze. W sierpniu 2012 roku zdobył tytuł Mistrza Świata w klasie 15 metrowej podczas mistrzostw rozgrywanych w Teksasie a 2014 roku obronił tytuł Mistrza Świata w klasie 15 metrowej podczas mistrzostw rozgrywanych w Lesznie. Największej sztuki dokonał w 2013 roku, kiedy poza tytułem mistrza świata w klasie standard zdobył złoty medal mistrzostw Europy w klasie 18 metrowej (Vinon, Francja) i w klasie Standard (Ostrów, Polska). W 2014 roku zdobył również dwa srebrne medale podczas mistrzostw świata. Po heroicznej walce w Mistrzostwach świata w Wyścigach Szybowcowych (Sisteron, Francja) i w klasie Standard w Finlandii. Jest Rekordzistą Świata i Polski. Posiada na swoim koncie wiele medali Mistrzostw Polski. Aktualny Mistrz Polski w klasie Otwartej (2015). Od wielu lat utrzymuje się w bardzo wysokiej formie zawodniczej. Jest zawodnikiem bardzo wszechstronnym, ambitnym, wykazujący profesjonalne podejściem do swoich obowiązków. Posiada bardzo analityczny umysł oraz zdolność do szybkiej adaptacji do zmiennych warunków zewnętrznych. Sebastian będzie latał na dobrze znanym, aeroklubowym szybowcu ASG 29.

Tomasz Krok – drugi Wicemistrz Europy w klasie Club (2011). W ubiegłorocznych mistrzostwach świata w klasie Standard wywalczył doskonałe 5 miejsce. Wielokrotny medalista mistrzostw Polski. Aktualnie zajmuje 90 miejsce w światowym rankingu pilotów szybowcowych. Doświadczony zawodnik. Bardzo spokojny i ambitny, charakteryzujący się profesjonalnym podejściem do swoich obowiązków. Niezwykle zaangażowany. W mistrzostwach będzie startował na pożyczonym szybowcu klasy 18m ASG 29

Krzysztof Łuniewski – debiutant w mistrzostwach Europy. Kilkukrotny medalista mistrzostw Polski i zawodów międzynarodowych. Skrupulatny i spokojny, wykazujący profesjonalne podejście do treningu i zawodów. W ostatnich latach osiąga coraz lepsze wyniki w zawodach szybowcowych. Specjalizuje się w klasie 18 metrowej. Aktualnie zajmuje 42 miejsce w światowym rankingu pilotów szybowcowych. Będzie startował na swoim szybowcu klasy 18 metrowej ASG 29.

Klasa Otwartato najstarsza klasa mistrzostw. Szybowce klasy otwartej nie posiadają ograniczeń konstrukcyjnych. Można tu spotkać najciekawsze konstrukcje, charakteryzujące się największymi rozpiętościami skrzydeł dochodzącymi do 30 metrów i najlepszymi osiągami umożliwiającymi wykonywanie najdłuższych przelotów.

Łukasz Wójcik – Jeden z bardziej utalentowanych zawodników młodego pokolenia. Dwukrotny srebrny medalista mistrzostw Europy – w klasie 15 metrowej (2009) i w klasie standard (2013), wicemistrz świata w klasie 18 metrowej (2012 rok) oraz aktualny drugi wicemistrz świata w klasie 18 metrowej (2014). Wielokrotny medalista mistrzostw Polski. Wygrał tegoroczne Krajowe Zawody Szybowcowe w klasie 18 metrowej. Zawodnik o niespotykanej pogodzie ducha, wnoszący wiele spokoju i radości w grupie. Posiada zdolność do adaptacji w zmiennych warunkach zewnętrznych i umiejętność szybkiego dostosowywania do nowych sytuacji. Znajduje się w bardzo wysokiej formie zawodniczej, co potwierdziły dobre wyniki w startach w okresie przygotowawczym. Aktualnie zajmuje 10 miejsce w światowym rankingu pilotów szybowcowych. W mistrzostwach będzie startował na pożyczonym szybowcu klasy 18 metrowej JS 1C-21

Adam Czeladzki – bardzo ambitny i pracowity. Konsekwentny w działaniu i dążeniu do celu. Dzięki intensywnemu treningowi utrzymuje bardzo wysoką formę zawodniczą. Mimo niepełnosprawności związanej z niedowładem nóg skutecznie skutecznie rywalizuje z zawodnikami pełnosprawnymi. Medalista mistrzostw Polski. Tegoroczny Wicemistrz Polski w klasie Otwartej. Jest to drugi start naszego zawodnika w mistrzostwach Europy. Będzie startował na własnym, nowo zakupionym szybowcu JS 1C -21.

Klasa Wielomiejscowa 20m – to najmłodsza klasa mistrzostw. Do startu dopuszczone są szybowce posiadające co najmniej miejsca dla dwóch pilotów a rozpiętość skrzydeł nie może przekraczać 20m. Różnice osiągów są niwelowane współczynnikami wyrównawczymi. Przez całe zawody musi startować dwuosobowa załoga. Jakiekolwiek zmiany pilotów są niedopuszczalne. Pierwsze Mistrzostwa Europy w tej klasie były rozegrane w 2009 roku.

Pierwsza załoga.

Janusz Centka – najbardziej doświadczony pilot reprezentacji i jeden z bardziej utytułowanych zawodników polskiej kadry. Na swoim koncie posiada 3 tytuły Mistrza Świata (w tym dwa w klasie Otwartej i jeden w klasie 15 metrowej), 3 tytuły Mistrza Europy (w klasie otwartej, 15 metrowej i wielomiejscowej) oraz kilka medali srebrnych i brązowych mistrzostw świata i Europy. W 2009 roku został Mistrzem Europy w klasie dwumiejscowej. Były to pierwsze mistrzostwa rozgrywane w tej klasie. Na mistrzostwach świata w 2008 roku wywalczył srebrny medal w klasie 15 metrowej. Doskonale potrafi wykorzystać walory szybowców klasy Otwartej. Wykazuje bardzo profesjonalne podejście do treningu i przygotowań przed najważniejszymi zawodami. Jest doskonale zorganizowany i konsekwentny w działaniu. Posiada wysokie umiejętności analityczne. Łatwo adoptuje się do nowych warunków sprzętowych. Aktualnie zajmuje 181 miejsce w światowym rankingu pilotów szybowcowych. W mistrzostwach będzie startował w załodze z Pawłem Wojciechowskim na dobrze znanym, pożyczonym szybowcu dwumiejscowym Arcus M.

Paweł Wojciechowski – wielokrotny medalista mistrzostw Polski – w tym Mistrz Polski w klasie standard (2011). Drugi wicemistrz Europy w klasie standard (2013). Bardzo ambitny i pracowity. Zawodnik robiący duże postępy zwłaszcza w klasie Club i Standard. Doskonale spisał się podczas tegorocznych, licznie obsadzonych Międzynarodowych zawodów szybowcowych „FCC Gliding” w klasie Club rozgrywanych na słowackim lotnisku w Prievidzy, zajmując 2 miejsce. Wnoszący wiele spokoju i radości w grupie. Utrzymuje wysoką formę zawodniczą. Aktualnie zajmuje 32 miejsce w światowym rankingu pilotów szybowcowych. W mistrzostwach będzie startował w załodze z Januszem Centką na pożyczonym szybowcu dwumiejscowym Arcus M.

Druga załoga

Christoph Matkowski – w swoim dorobku posiada medale mistrzostw Polski i spore doświadczenie w zawodach rangi mistrzostw Europy i Świata. Duży nalot i doświadczenie na szybowcach różnych klas jest dużym atutem naszego pilota. W ostatnich mistrzostwach świata i Europy w klasyfikacji indywidualnej plasował się poza pierwszą ósemką głównie z powodu braku szybowców charakteryzujących się odpowiednimi osiągami. Podczas mistrzostw świata w 2012 roku był w składzie reprezentacji, która zdobyła pierwsze miejsce w klasyfikacji zespołowej.   Najbliższy start będzie trzecim, podczas którego nasz zawodnik będzie miał szanse rywalizować na równorzędnym sprzęcie co powinno zaowocować znacznie lepszym wynikiem w klasyfikacji końcowej mistrzostw Europy. Aktualny drugi Wicemistrz Polski w klasie Otwartej (2015). Zajmuje obecnie 58 miejsce w światowym rankingu pilotów szybowcowych. W mistrzostwach będzie startował w załodze z Jakubem Barszczem na pożyczonym, dwumiejscowym szybowcu ASG 32 EI.

Jakub Barszcz – przedstawiciel młodego pokolenia utalentowanych zawodników. Mistrzostwa Europy w klasie światowej (2011) zakończył na 1 miejscu. W 2013 roku wywalczył srebrny medal w klasie Club, podczas Mistrzostw Europy w Ostrowie. Systematycznie poprawia swoje wyniki podczas kolejnych startów. Wygrał tegoroczne, licznie obsadzone Mistrzostwa Polski w klasie Standard. Pogodny i ambitny oraz konsekwentny w działaniu. Aktualnie zajmuje 82 miejsce w światowym rankingu pilotów szybowcowych. W mistrzostwach będzie startował w załodze z Christophem Matkowskim na pożyczonym, dwumiejscowym szybowcu ASG 32 EI

Nasza pozycja w świecie

Dzięki znakomitym wynikom naszych zawodników, Polska od 2 lat zajmuje pierwsze miejsce w Światowym rankingu szybowcowym. Francja jest na drugim a Niemcy na trzecim miejscu. W klasyfikacji indywidualnej prowadzi nasz zawodnik Sebastian Kawa. Trzeci jest Karol Staryszak. W rankingu sklasyfikowano ponad 5000 pilotów z 39 krajów całego świata Pozostali nasi reprezentanci w światowym rankingu pilotów szybowcowych, zajmują następujące miejsca:

10 Łukasz Wójcik
32 Paweł Wojciechowski
42 Krzysztof Łuniewski
58 Christoph Matkowski
82 Jakub Barszcz
181 Janusz Centka
299 Adam Czeladzki

Więcej informacji na stronie internetowej organizatora: http://egc2015.hu oraz na soaringspot

Kontakt:

Informacji na temat zawodników i zawodów udziela Kierownik Ekipy Jacek Dankowski tel. 536364021

Poleć znajomemu
  • gplus
  • pinterest

O Autorze

Zostaw komentarz